Topraksız Hazır Rulo Çim

Topraksız Hazır Rulo Çim

Hafif Rulolar - Topraksız mükemmel çim

Topraksız Çim işlemi, olgun çimlerin şeritler halinde kesilmesi ve ardından tüm toprağın StrathAyr BAyr Root ® Çim İşleme Sistemi ile kaldırılmasını içerir . Sonuç, herhangi bir toprak içermeyen bitkisel bir çimdir. Topraksız Çim, geleneksel çimden daha hızlı ve daha yoğun kök gelişimi sağlar. Killi toprak la oluşan ve kirlenme sorunları ortadan kaldırı. Olgun bir çim yüzeyinin oluşturma süresini kısaltır ve aksama süresi en aza indirilir. Texas A&M Üniversitesi ve Hobart Üniversitesi (Avustralya) tarafından yapılan bilimsel araştırmalar da, topraksız çim ile gelişmiş kök büyümesini kanıtlamıştır. Daha güçlü kökler, daha sağlıklı çim ve daha dayanıklı oyun yüzeyleri sağlar.

Topraksız Çim - Saf Kalite

• Daha az ağırlık sayesinde daha hızlı ve daha kolay kurulum
• Toprak olmadığı için çalışmak için daha temiz yüzey
• Özellikle yağışlı hava koşullarında montajı daha kolaydır
• Daha iyi drenaj
• Tabaka sorunlarını ve toprak kirlenmesini önler
• Olgun bir yüzeyin daha hızlı oluşturulmasını sağlar
• Kolay uzun mesafe taşımacılığı

Teknik veri

Ebat: normal rulo 590 x 1700 mm, büyük rulo 1,20 x 5 ila 25 m
Ağırlık: 10-12 kg / m2
Kullanım Alanları: Spor Sahaları, Golf Sahaları, Çatı Bahçeleri, Hipodrom gibi yüksek stres alanları
Bayr Root ® , StrathAyrTM Seymour, Avustralya'nın tescilli ticari markasıdır

WASH SYSTEM ŞOKLANMIŞ ÇİMİN AVANTAJLARI

(Topraksız Yıkanmış ve Şoklanmış Çim)

Wash System Topraksız Yıkanmış ve Şoklanmış Çim ile Topraklı Çimler Arasındaki Farklar

Topraksız olması nedeniyle; Çimlerimiz daha az bir nakliye aracını gerektirmektedir

(Topraklı çimlerde 5 cm toprak kalınlığı daha fazla yer tutmakta ve fazla nakliye aracını gerektirmektedir buda maliyeti artırmaktadır)

Topraksız olması nedeniyle; Çimlerimizde toprak kızışmasından kaynaklanan yanma ve deformasyonlar olmamaktadır.

(Topraklı çimler her ne kadar frigofik tırlarlada nakledilsede soğuk hava ancak çim rulolarının etrafında etkili olmakta çim rulolarının içindeki gübrelerden dolayı aşırı toprak kızışmasından  kaynaklanan yanmalara ve deformasyonlara mani olamamaktadır)

Topraksız olması nedeniyle ; Çimler gerek kesim nedeniyle gerekse nakil nedeniyle oluşan her hangi bir stresden etkilenmemektedirler ve yaşamını idame ettirebilmek için hemen serildiği yerdeki toprağa doğru kök yapmaya başlamaktadırlar dolayısı ile yerlerine adaptasyon topraklı çimlere nazaran daha hızlı olmaktadır.

 (Topraklı çimler gerek kesim gerekse nakil sırasında  girmiş olduğu stresli dönemi kendi alışık olduğu toprağında geçirmekteler dolayısı ile hemen kök yapmamaktalar ve yerlerine adaptasyon süresi daha uzun olmaktadır)

Topraksız olması nedeniyle; Yukarda bahsettiğimiz avantajlardan dolayı uygun hava koşullarında 30-35 gün gibi kısa sürede üzerinde oyunlar oynanabilmektedir

(Topraklı çimlerde ise yine yukarda bahsettiğimiz dezavantajlar nedeniyle bu kadar kısa sürede oyunlar oynanamaktadır)

Çimlerimiz 1.5 yıllık olup tamamen rizomlarıyla bir birine tutunmaktadırlar içinde her hangi bir plastik ağ yoktur çimleri bir arada tutacak vede kendisini ispat etmiş yeni ekilmiş çimler gibi ne olacağı belli olmayan çimler değildir.

(Topraklı çimler çok yeni ekim olup çimi bir arada tutmak için içinde plastik ağlar bulunmaktadır bunlarda futbolcular için tehlike oluşturabilmektedir)

Topraksız olması nedeniyle; Toprakla beraber taşınan bir takım Küf ,Pas,Mantar ve yabani otlardan etkilenmezsiniz

(Topraklı çimlerde toprakla beraber yukarda bahsettiğimiz bir çok hastalığıda beraberinde getirirsiniz)

Topraksız olması nedeniyle; Alt yapıya drenaj sistemine ve vegatatif tabakaya her hangi bir zarar vermezsiniz

(Topraklı çimler maalesef alt yapı hazırlanmadan direkt killi arazi toprağına ekilmekte ve bu uygun olmayan toprak daha sonra bir yığın masraf yapılarak meydana getirilen sahanın üzerine serildiğinde alt yapıyı dranaj sistemini ve vegatatif tabakayı olumsuz yönde etkilemektedir)